Co to jest lipodemia? | Projekt Zdrowie
Umów się na wizytę

Co to jest lipodemia?

Lipodemia jest chorobą występującą u kobiet, charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej na kończynach. Zazwyczaj obejmuje kończyny dolne, ale w 1/3 przypadków także kończyny górne. Schorzenie to w początkowych stadiach przypomina otyłość i często wiązana jest z brakiem aktywności fizycznej, dlatego ciężko ją rozpoznać. Bywa także mylona z obrzękiem limfatycznym, który w zaawansowanym stadium choroby może pojawić się równolegle. Szacuje się, że na chorobę grubych nóg choruje kilkanaście procent kobiet na świecie.

Lipodemia – objawy

Mimo, że lipodemia to choroba wrodzona, jej pierwsze objawy pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania. Początkowo gromadzenie się tkanki tłuszczowej można zaobserwować w okolicach pośladków, bioder i ud, potem także na ramionach.

Szybszy rozwój obrzęku kończyn dolnych zauważalny jest u kobiet w ciąży oraz w okresie okołomenopauzalnym, co może świadczyć o zależnościach hormonalnych tej choroby. Dodatkowo lipodemia często występuje pokoleniowo, dając przypuszczenie, że ma podłoże genetyczne. Do jej rozwoju może dojść także u szczupłych kobiet z prawidłową masą ciała, u których dysproporcja w rozmieszczeniu podskórnej tkanki tłuszczowej jest bardziej zauważalna. Zdarza się, że pojawienie się objawów lipodemii wywołuje problemy psychiczne związane z postrzeganiem własnego ciała i brakiem akceptacji, co w konsekwencji może prowadzić do depresji i innych zaburzeń emocjonalnych, dlatego po rozpoznaniu pierwszych objawów choroby grubych nóg, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Lipodemia – diagnoza

Symptomy świadczące o obrzęku tłuszczowym to m.in.:

To, co odróżnia lipodemię od obrzęku limfatycznego to brak opuchlizny na grzbiecie dłoni i stopy, łatwe siniaczenie, bolesna wrażliwość na ucisk, symetryczny obrzęk nóg oraz brak występowania róży przyrannej.

W obrzęku lipidowym wyróżniamy III stadia:

  1. stadium I – charakteryzuje się gładką, równomiernie pogrubioną powierzchnią skóry, z drobnymi grudkami w jej strukturze,
  2. stadium II – rozróżniamy, kiedy powierzchnia skóry staje się nierówna, widoczny jest cellulit, a tkanka tłuszczowa ma strukturę guzkowatą (wielkość guzków można porównać do orzecha włoskiego),
  3. stadium III – najbardziej zaawansowane, ze znacznym zwiększeniem obwodów, powierzchnia skóry jest stwardniała i bardzo nierówna, tkanka tłuszczowa może tworzyć nierówne zwisające fałdy na nogach i/lub ramionach, z często towarzyszącym bólem spoczynkowym i trudnościami w poruszaniu się.

Niezależnie od stadium obrzęku lipidowego, obrzęk może tworzyć różne postacie i u każdej pacjentki może wyglądać inaczej, jednak ze względu na występowanie obrzęku tłuszczowego najczęściej wyróżniane typy to:

Lipodemia – leczenie

Lipodemia towarzyszy pacjentkom przez całe życie, jednak wczesne zdiagnozowanie pomaga uniknąć zaostrzenia obrzęku lipidowego i zwiększania się tkanki tłuszczowej, pozytywnie wpłynąć na jego rozmiar oraz złagodzić dolegliwości i konsekwencje zdrowotne.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna wpływają pozytywnie na ogólną kondycję i zdrowie chorych, jednak nie są w stanie zmniejszyć obrzęku. W leczeniu lipodemii pomocne wydają się być specjalne terapie przeciwobrzękowe z manualnym drenażem limfatycznym wykonywanym przez fizjoterapeutę, wspomagane terapią uciskową i noszeniem odzieży uciskowej. Lekarz prowadzący może także skierować pacjentkę na zabieg liposukcji – zabieg polegający na odsysaniu tłuszczu. Nie gwarantuje on jednak wyleczenia choroby grubych nóg, ale przynosi tymczasową ulgę i łagodzi dolegliwości. W zależności od zaawansowania choroby i ilości usuwanego tłuszczu, zabieg może być prowadzony w kilku etapach w celu zmniejszenia ryzyka powikłań. Koszt zabiegu jest refundowany przez narodowy fundusz zdrowia w określonych przypadkach, częściej jednak kasa chorych przejmuje koszt odzieży uciskowej. W przypadku lipodemii liposukcję nie traktuje się jak zabiegu medycyny estetycznej, ale metodę leczenia obrzęku tłuszczowego. Zdarza się, że w zaawansowanym stadium choroby, osoby zmagające się z obrzękiem tłuszczowym wymagają leczenia szpitalnego.

Lipodemia – powikłania

Skutkami lipodemii, na które najczęściej skarżą się pacjentki, oprócz dyskomfortu psychicznego są:

Komu
pomagamy

Dieta przy aktywności fizycznej

Czytaj więcej

Dieta przy zaburzeniach hormonalnych

Czytaj więcej

Dieta ukierunkowana na zwiększenie masy mięśniowej

Czytaj więcej

Dieta w chorobach autoimmunologicznych

Czytaj więcej

Nasi partnerzy