Czy sushi jest kaloryczne? | Projekt Zdrowie
Umów się na wizytę

Czy sushi jest kaloryczne?

Sushi w ostatnich latach zyskało miłośników wśród Polaków. Lubimy odkrywać nowe smaki, a przysmak kuchni japońskiej wyraźnie podbił nasze kubki smakowe. Skład sushi to zazwyczaj specjalny kleisty ryż zawinięty w wodorosty, z dodatkiem owoców morza i świeżych warzyw, podawany z sosem sojowym, wasabi i marynowanym imbirem. Wielkość porcji i użyte składniki mogą świadczyć o niskiej kaloryczności dania, czy tak właśnie jest? Od czego zależy kaloryczność sushi? Czy powinniśmy ją traktować jako przekąskę, czy jako danie główne? Czy japońska potrawa zalecana jest na diecie redukcyjnej? By, odpowiedzieć na to pytanie poznajmy ją bliżej.

Sushi – rodzaje

Podstawowe rodzaje sushi obejmują:

Sushi – składniki odżywcze

Wartość odżywcza i prozdrowotna japońskiego przysmaku zależy od kompozycji składników oraz od dodatków, z jakimi będzie serwowane.

Sushi – nie dla każdego

Warto pamiętać, że oprócz prozdrowotnych wartości odżywczych sushi zawiera spore ilości soli. Dodaje się ją do gotowania ryżu, występuje w wędzonych rybach, marynowanych warzywach i oczywiście w sosie sojowym, dlatego potrawa z kraju kwitnącej wiśni nie jest zalecana osobom borykającym się z podwyższonym ciśnieniem krwi.

Ze względu na zagrożenie wynikające z narażenia na szkodliwe bakterie i pasożyty związane z jedzeniem surowych ryb i owoców morza, zgodnie z zaleceniami, sushi powinny unikać kobiety w ciąży i małe dzieci – dla nich lepszym wyborem będzie wersja wegetariańska sushi czy z gotowaną rybą. Ponadto ryby morskie mogą zawierać rtęć, która ma działanie neurotoksyczne.

Sushi – kalorie

Sushi może być potrawą lekkostrawną i niskokaloryczną. Jego wartość kaloryczna zależy od rodzaju sushi i od wielkości porcji. Jedna rolka (zazwyczaj dzielona na 6 kawałków) może zawierać nawet 300-400 kcal. Kaloryczne dodatki takie jak tłusta ryba, np. węgorz, kremowy serek śmietankowy typu philadelphia, majonez czy omlet mogą sprawić, że porcja sushi może dostarczać nawet więcej energii. Zamawiając sushi w restauracji zazwyczaj zjadamy 2-3 rolki co daje nawet 900 kcal, czyli prawdziwą bombę kaloryczną.

Czy w takim razie sushi na diecie jest niewskazane? Jak można obniżyć kaloryczność takiego posiłku?

Jak widać warto jeść sushi także będąc na diecie, ale w ramach obiadu / lunchu czy kolacji, gdzie kaloryczność posiłków jest większa. Przygotowując sushi w domu możemy wybrać rodzaj (np. sushi maki), sposób przygotowania (zrezygnować z dodatku cukru do przygotowania ryżu) i ilość zjadanych kawałków oraz serwowane dodatki. Te podstawowe jak marynowany imbir, wasabi czy sos sojowy tylko nieznacznie podwyższą kaloryczność posiłku (wartość energetyczna imbiru w 100 g wynosi 61 kcal, japońskiego chrzanu 262 kcal, a sosu sojowego – 53 kcal). dodatkowo jemy je w małych ilościach.

Po takim posiłku warto zaparzyć zieloną herbatę, która słynie ze swych właściwości prozdrowotnych i wspomagających odchudzanie.

Komu
pomagamy

Dieta przy aktywności fizycznej

Czytaj więcej

Dieta przy zaburzeniach hormonalnych

Czytaj więcej

Dieta ukierunkowana na zwiększenie masy mięśniowej

Czytaj więcej

Dieta w chorobach autoimmunologicznych

Czytaj więcej

Nasi partnerzy