„Dieta od lata, zdrowie na lata. O wpływie żywienia na zdrowie” | Projekt Zdrowie
Umów się na wizytę

„Dieta od lata, zdrowie na lata. O wpływie żywienia na zdrowie”

Na przełomie ostatnich lat, częstotliwość występowania nadwagi i otyłości w Polsce ciągle wzrasta. Badania prowadzone w Polsce w 2014 roku ukazują, że 36,6% procent społeczeństwa choruje na nadwagę, natomiast 16,7% populacji jest otyła. Łącznie 53,3% populacji polskiej, czyli ponad połowa Polaków ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Niestety nie jest to dobra informacja, biorąc pod uwagę fakt, że odsetek osób z nadwagą i otyłością cały czas rośnie. Dla porównania, w roku 1996 wynosił on 27,7%, w 2004 roku wzrósł do 29,6% natomiast w 2009 roku osiągnął już 53%. Badanie przeprowadzone przez naukowców na przełomie 2013/2014 roku wykazało, iż u młodzieży w wieku 11-15 lat problem z nieprawidłową masą ciała dotyczy, aż 14,8% badanych. Problem z nadwagą i otyłością staje się wszechobecny wśród populacji.

Jakie mogą być przyczyny nadwagi i otyłości?
Skutki zdrowotne

Otyłość rozpatrywana jest jako odrębna jednostka chorobowa. Zaraz po nadciśnieniu tętniczemu krwi i paleniu tytoniu stanowi trzeci czynnik rozwoju chorób. Do powikłań zdrowotnych związanych z nieprawidłową masą ciała, można zaliczyć:

Niestety, również i dzieci, które posiadają nadwagę lub otyłość i nie są w żadnym stopniu leczone, w życiu dorosłym mogą być narażone na takie choroby.

Zapobieganie i leczenie nadwagi i optyłości

Co powinniśmy zrobić, kiedy problem nieprawidłowej masy ciała zaczyna nas dotyczyć? Aby zminimalizować, bądź w zupełności wyeliminować konsekwencje, jakie nieprawidłowa masa ciała może spowodować, należy poddać się procesowi redukcji masy ciała. Musimy pamiętać, że dieta powinna być prawidłowo dopasowana do naszych potrzeb i aktywności fizycznej. Diety o niskiej kaloryczności typu 1000 kcal czy głodówki, na pewno nie są dobrym sposobem obniżenia masy ciała. Może to skutkować efektem jo-jo, a nawet z wzrostem liczby kilogramów, w stosunku do masy ciała sprzed procesu odchudzania się, a to na pewno chcemy wyeliminować.

Zdrowe i prawidłowe odchudzanie polega na stopniowej utracie kilogramów. Najlepszym tempem obniżenia masy ciała jest 0,5 – 1 kg na tydzień, czyli w ciągu miesiąca od 2 – 4 kg. W takim tempie proces chudnięcia jest wolniejszy natomiast uzyskane efekty będą trwalsze. Proces redukcji masy ciała to zmiana nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie aktywności fizycznej.

Wpływ diety na zdrowie

Redukcja masy ciała, powoduje zmniejszenie występowania wyżej wymienionych chorób. Dzięki prawidłowo dopasowanej i zbilansowanej diecie poczujemy się na pewno zdrowiej i lżej. Podczas stosowania diety, poprawiają się wyniki badań krwi np. można zauważyć obniżenie stężenia „złego” cholesterolu LDL, natomiast wzrost „dobrego” cholesterolu HDL. Poprawia się gospodarka węglowodanowa w organizmie poprzez regulację stężenia insuliny oraz glukozy we krwi. Dieta i redukcja masy ciała pomaga również w obniżeniu ciśnienia tętniczego. Ponadto w konsekwencji odpowiedniej diety, mięsień sercowy zaczyna pracować prawidłowo, a tym samym następuje redukcja występowania chorób układu krążenia.

Dzięki diecie osoby chorujące na cukrzycę, hiperlipidemie czy nadciśnienie tętnicze na pewno poczują się znacznie lepiej, a nawet u takich osób istnieje możliwość obniżenia dawek przyjmowanych leków.

 

Pamiętajmy, że dieta nie powinna być dla nas udręką lub karą, a sposobem na zdrowie i dobre samopoczucie. Zaczynając dietę uczymy się jak należy się prawidłowo odżywiać, tak aby później nie borykać się z żadnymi problemami zdrowotnymi. Pamiętajmy, że prawidłowe, zbilansowane odżywianie się daje pozytywne rezultaty w przyszłości. Dieta rozpoczęta już od tego lata, na pewno da nam zdrowie na lata!

Komu
pomagamy

Dieta przy aktywności fizycznej

Czytaj więcej

Dieta przy zaburzeniach hormonalnych

Czytaj więcej

Dieta ukierunkowana na zwiększenie masy mięśniowej

Czytaj więcej

Dieta w chorobach autoimmunologicznych

Czytaj więcej

Nasi partnerzy