Strefa Wiedzy

Jak schudnąć z brzucha? Skuteczna dieta na płaski brzuch!

hashtag

Jak schudnąć z brzucha? Skuteczna dieta na płaski brzuch!

jak schudnąć z brzucha


Jednym z najbardziej nielubianych przez nas miejsc w naszym ciele jest brzuch. Narzekamy, że jest za duży, wzdęty, z wałeczkami, obolały, nie taki jaki byśmy chcieli. Większy jego obwód (u kobiet powyżej 80 cm, u mężczyzn powyżej 94 cm), w połączeniu z nadmierną masą ciała świadczy o nadwadze lub otyłości, która nieleczona może prowadzić do nadciśnienia, cukrzycy, dny moczanowej, stłuszczenia wątroby czy zapalenia trzustki. W większości przypadków, kiedy przesadzimy z ilością spożywanego jedzenia, podczas przyjęć czy przy świątecznym stole, skutki tego możemy zaobserwować właśnie w okolicy brzucha. Uczucie ciężkości, popuszczanie pasa skłania nas do jednej myśli: "Nie! Tak nie może być! Muszę coś z tym zrobić!". I zaczynają się poszukiwania informacji jak schudnąć z brzucha. Należy pamiętać, że zmiany, które chcemy wprowadzić, powinny zostać z nami na długo, tak by organizm mógł funkcjonować w prawidłowy sposób, zbyt szybkie działania będą skuteczne, lecz nietrwałe.


Jaka jest więc skuteczna dieta na płaski brzuch? Co sprzyja chudnięciu z brzucha?

Najprostszą sprawą jest przede wszystkim rozpoczęcie zmian od picia wody. Oprócz tego, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, pomaga w usunięcia zbędnych produktów przemiany materii i energii (zaleca się, by było to co najmniej 1,5 l wody w ciągu doby, a najlepiej mineralnej niegazowanej w ilości 30 ml na 1 kg masy ciała), dodatkowo poprzez wypełnienie żołądka chroni przed zjedzeniem kolejnej przekąski bądź dodatkowej porcji obiadu, niwelując uczucie głodu. Należy pamiętać, by popijać ją małymi łykami w ciągu dnia, warto dodać plaster cytryny, pomarańczy czy kawałek imbiru, dzięki czemu stanie się bardziej atrakcyjna smakowo. Imbir ponadto przyspieszy metabolizm oraz wzmocni odporność.


Jeśli chcesz schudnąć, zadbać o swoje zdrowie, musisz pamiętać, żeby ograniczyć produkty o wysokiej kaloryczności, szczególnie te, zawierające duże ilości cukru czy tłuszczu. Z jadłospisu powinny zniknąć słodycze, typu ciastka, czekolada, żelki, cukierki oraz słone przekąski, jak chipsy, krakersy, solone i smażone orzeszki. Dieta na płaski brzuch wyklucza także żywność wysoko przetworzoną, wszelkiego rodzaju fast-foody, dania typu instant, ze względu na znaczne ilości tłuszczu, białej mąki, a małe ilości witamin i minerałów. Menu powinno zawierać chude mięso, ryby, warzywa, owoce, należy jeść grube kasze i razowe pieczywo, by zwiększyć ilość produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Działa on jak "miotełka" w jelitach, pomaga usunąć resztki, zapobiega zaparciom, dając efekt płaskiego brzucha. W diecie nie powinno zabraknąć ziół i przypraw, które przyspieszą trawienie i wspomogą odchudzanie. Przygotowanie posiłków powinno odbywać się bez wykorzystania tłuszczu, najlepszymi technikami gotowania są w tym przypadku, gotowanie na parze czy w sposób tradycyjny, duszenie czy pieczenie w piekarniku. Tłuszcz w postaci oleju roślinnego powinien być dodawany w ograniczonej ilości, np. do sałatek.

dieta na płaski brzuch jedzenie

Należy także mieć na uwadze, że podczas stosowania diety na płaski brzuch ilość wypijanego alkoholu powinna być ograniczona do minimum. Oprócz zatrzymywania wody w organizmie dostarcza bowiem tzw. "pustych kalorii", a ich nadmiar może odkładać się pod postacią tkanki tłuszczowej.


Ilość spożywanych kalorii nie może być większa niż nasze zapotrzebowanie. Posiłki powinny być mniejsze objętościowo, ale pojawiać się częściej, by pobudzić metabolizm. Najczęściej zaleca się 4-5 posiłków dziennie w odstępach około 3 godzin. Przesunięcie posiłków do 30 minut nie zaburzy planu dnia. Zdrowe chudnięcie zakłada spadek masy ciała w granicach 0,5-1 kg na tydzień, badania pokazują, że takie efekty wpływają korzystnie na zdrowie organizmu, nie powodując efektu jo-jo. Drastyczne odchudzanie, kiedy chce się szybko schudnąć z brzucha, nie daje czasu na regenerację, co może skutkować nieestetycznym wyglądem skóry w okolicy brzucha.


Płaski brzuch pozbawiony jest wzdęć i problemu zaparć, dlatego do diety warto włączyć produkty fermentowane jak kiszona kapusta czy ogórki. Dzięki zawartości bakterii kwasu mlekowego, wspomogą prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Pomocne mogą być także fermentowane produkty mleczne jak jogurty czy kefiry, wystarczy, że będą bez dodatku cukru. Dla osób, które źle reagują na zawartą w nich laktozę, w sklepach pojawiły się produkty bezlaktozowe. Podczas odchudzania warto włączyć produkty mleczne do diety przynajmniej raz dziennie, są bowiem dodatkowym źródłem białka, które pomoże w spalaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej.


Odchudzanie warto wspomóc regularnymi ćwiczeniami. Osoby, które wraz ze zmianą żywienia zdecydują się także na aktywność fizyczną, efekty zauważają często już po pierwszym tygodniu. Wystarczy codziennie przez 45 minut jeździć na rowerze, spacerować czy jeździć na rolkach, by szybciej schudnąć z brzucha. Ćwiczenia mięśni brzucha wzmocnią je, pomogą w uelastycznieniu skóry, uwydatnią mięśnie i spalą tłuszcz, przybliżając do osiągnięcia sukcesu. Dzięki systematyczności i wytrzymałości w wykonywaniu ćwiczeń, możesz być pewien / pewna, że po pewnym czasie z radością będziesz patrzył / patrzyła w lustro, podziwiając swoje mięśnie i płaski brzuch.


Warto pamiętać, że czas odchudzania uzależniony jest od nadmiaru kilogramów, które chcemy zgubić oraz od efektów, które chcemy osiągnąć. Zgromadzić tkankę tłuszczową, szczególnie w okolicy brzucha nie jest ciężko, często więcej naszej pracy wymaga jej spalanie.


Pierwsza konsultacja bezpłatnie !
Umów się na wizytę
w swoim mieście!
Znajdź najbliższy gabinet

Jak działamy?

Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.
dietetyk pomaga
  • Umawiasz się na spotkanie
    lub konsultację online!
  • Analizujemy skład Twojego ciała pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej czy nawodnienia organizmu
  • Dopasowujemy do Ciebie dietę
  • Opracowujemy plan diety
  • Razem analizujemy postępy
2023 © Projekt Zdrowie. Polskie Centra Dietetyczne. Wszelkie prawa zastrzeżone .