Kim jest dietetyk kliniczny i czym się zajmuje?
Umów się na wizytę

Kim jest dietetyk kliniczny i czym się zajmuje?

dietetyk klinicznyPoczątek Nowego Roku sprzyja podejmowaniu nowych wyzwań i postanowień, to czas kiedy postanawiamy zmienić swoje życie na lepsze, a zmiany te dotyczą różnych aspektów codziennego funkcjonowania i stylu życia. Chcemy poszerzyć swoją wiedzę, zadbać o zdrowie, wzmocnić odporność, rzucić palenie, włączyć aktywność fizyczną, schudnąć czy po prostu zacząć się zdrowo odżywiać. Postanowienia dotyczące zdrowego odżywiania i redukcji masy ciała są jednymi z najczęstszych, jakie się w tym okresie pojawiają, ale też jednymi z niewielu jakie powinny być realizowane przy wsparciu specjalisty. Na szczęście współczesne społeczeństwo ma coraz większą świadomość tego, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma dieta, masa ciała oraz zawartość tkanki tłuszczowej. Coraz więcej osób wie też, że redukcja masy ciała nie zawsze jest procesem łatwym i trwałym, szczególnie jeśli nadmiar kilogramów jest połączony z różnymi schorzeniami. Dlatego w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się dziedzina wiedzy, jaką jest dietetyka. Jest to szczególnie istotne, ponieważ dietetyka to dziedzina bardzo różnorodna, wymagająca wiedzy z wielu dziedzin nauki, a świadomość, że źle dopasowana dieta może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, powoduje, że coraz więcej osób nie próbuje stosować diet na własną rękę, tylko szuka wsparcia u specjalisty. Takiego wsparcia udziela dietetyk, to właśnie jego praca opiera się w dużej mierze na edukowaniu osób zdrowych i chorych o zdrowym odżywianiu. Dietetyk pomaga w zmianie nawyków żywieniowych, tak aby były one korzystne dla zdrowia pacjenta.

Jak wybrać dobrego i kompetentnego dietetyka?

Jakie kwalifikacje powinien posiadać dietetyk, aby jak najlepiej zadbać o zdrowie i komfort pacjenta? Otóż decydując się na współpracę z dietetykiem, powinniśmy jasno określić jakiej pomocy potrzebujemy, tzn. czy oczekujemy wsparcia we wdrażaniu zasad zdrowego żywienia, wspomagania żywieniowego przy aktywności fizycznej czy też dietetyk ma kierować leczeniem żywieniowym chorób, jakie u nas występują. Pozwoli to w podjęciu decyzji czy potrzebny nam dietetyk kliniczny, czy też dietetyk sportowy. Jednak niezależnie od specjalizacji dietetyka, ważne jest, aby zdecydować się na współpracę z osobą, która posiada odpowiedni zasób wiedzy nie tylko z zakresu zdrowego odżywiania, ale także psychologii, fizjologii czy biochemii i będzie nam jednocześnie umiała w przystępny sposób udzielić nam niezbędnych informacji. Jeśli określimy swoje oczekiwania i zaczniemy poszukiwania kompetentnej osoby do współpracy nad zmianą stylu życia, to warto zwrócić uwagę na kwalifikacje osób, z którymi tą współpracę chcemy nawiązać.

W Internecie możemy spotkać się z określeniami dietetyk, dietetyk kliniczny, lekarz dietetyk czy też specjalista, konsultant ds. żywienia – którego z nich wybrać?

Najlepszym wyborem będzie współpraca z dietetykiem klinicznym, ponieważ posiada on nie tylko kompetencje z zakresu żywienia osób zdrowych, ale również potrafi odpowiednio poprowadzić dietoterapię pacjenta chorego. Ponieważ dietetyka to rodzaj nauki medycznej dotyczącej prawidłowego odżywiania, to mówiąc o kwalifikacjach, trzeba nadmienić, że dietetyk kliniczny studia powinien ukończyć na kierunku dietetyka kliniczna (minimum 3- letnie) lub taką wybrać specjalizację. Dietetyka dostarcza wiedzy niezbędnej do racjonalnego żywienia, czyli planowania i przygotowywania posiłków w zależności od zapotrzebowania pacjenta czy grupy osób. Pozwala zaplanować racjonalny i odpowiedni sposób żywienia dla pacjentów ze schorzeniami dieto zależnymi, takimi jak cukrzyca, choroby układu krążenia, alergie pokarmowe oraz otyłość. Dietetyka to również szeroki zakres wiedzy dotyczący funkcjonowania ludzkiego organizmu – zarówno od strony anatomicznej, jak i fizjologicznej, czy metabolicznej. Dietetyk powinien znać mechanizmy odpowiedzialne za funkcjonowanie poszczególnych narządów, przebieg procesów metabolicznych oraz i powinien umieć połączyć je ze sposobem odżywiania danej osoby. Wiedza ta pozwala wpływać na regulowanie procesów fizjologicznych i metabolicznych poprzez odpowiedni sposób odżywiania. Jest to szczególnie istotne w zapobieganiu lub łagodzeniu stanów chorobowych. Dietetyk w swojej pracy powinien wykorzystywać również elementy nauk pedagogicznych, aby w przystępny sposób przekazać szereg informacji z zakresu zdrowego stylu życia, diety czy wpływu prawidłowego odżywiania na utrzymanie zdrowia. Dietetyk kliniczny oprócz znajomości anatomii, biochemii i fizjologii człowieka musi znać wpływ na zdrowie określonych produktów spożywczych i interakcje między określonymi składnikami diety, a także wpływ, jaki odgrywają poszczególne produkty spożywcze w leczeniu żywieniowym konkretnych jednostek chorobowych. Wybierając dietetyka, warto zwrócić uwagę czy tworzy własne przepisy oraz posiada wiedzę i zdolności kulinarne, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że potrawy, jakie nam zaproponuje w planie żywieniowym, będą smaczne i zazwyczaj niezbyt skomplikowane, a ich modyfikacje nie będą wymagały dużego nakładu pracy.

O czym warto pamiętać, decydując się na współpracę z dietetykiem ? Otóż:

Komu
pomagamy

Dieta przy aktywności fizycznej

Czytaj więcej

Dieta przy zaburzeniach hormonalnych

Czytaj więcej

Dieta ukierunkowana na zwiększenie masy mięśniowej

Czytaj więcej

Dieta w chorobach autoimmunologicznych

Czytaj więcej

Nasi partnerzy