Dieta przy zaburzeniach hormonalnych
Zaburzenia hormonalne mogą dawać wiele niespecyficznych objawów. Niekontrolowane przyrosty masy ciała (lub spadki), wahania nastroju, senność i brak energii, gorsza kondycja skóry, włosów i paznokci – kto z nas nie może czasem przypisać tych objawów sobie? Jednak gdy pojawiają się one na dłuższy czas albo nie ma dla nich wytłumaczenia, wtedy może to świadczyć o problemach hormonalnych.
W przypadku zdiagnozowania zaburzeń hormonalnych, najczęściej konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Potrzebna jest oczywiście ciągła kontrola endokrynologa. Jednocześnie bardzo istotnym elementem wspomagającym jest prawidłowo zbilansowana dieta. Ogromna część żywności ma wpływ na gospodarkę hormonalną. Niektóre produkty ją usprawniają, a inne zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie. W związku z tym nieodzownym aspektem jest również ścisła współpraca z dietetykiem.
Czy:
-
Cierpisz na chorobę Hashimoto lub Zespół Policystycznych Jajników?
-
Borykasz się z zaburzeniami hormonów tarczycy (nadczynność bądź jej niedoczynność)?
-
Masz problemy z zaburzeniami nie wymienionych wyżej hormonów?
-
Podejrzewasz u siebie problemy hormonalne?
-
Nie znajdujesz przyczyny problemów z masą ciała, wahaniem nastrojów, spadkiem energii bądź innych niepokojących objawów?
Jeżeli chociaż na 1 pytanie odpowiedziałeś twierdząco to znak, że powinieneś skonsultować się z dietetykiem.
Dietetycy z Projektu Zdrowie pomogą Ci zmierzyć się z tą sytuacją. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak uciążliwe symptomy mogą towarzyszyć zaburzeniom hormonalnym. Jednocześnie dzięki naszej praktyce wiemy też, jak dieta może poprawić wyniki badań i ogólne samopoczucie. Biorąc pod uwagę wyniki badań, Twoje dolegliwości i styl życia, dostosujemy plan żywieniowy. Przekonaj się, że zdrowe odżywianie może bezpośrednio wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie.