Kulinarne fit podróże. Pozdrowienia z Gruzji
Chinkali
Składniki na 6 porcji:
Ciasto:
- ½ kg mąki pszennej
- 300 ml ciepłej wody
- 1½ łyżki stołowej soli (można dodać nieco więcej, zależy od smaku)
Farsz mięsny:
- ½ kg mięsa mielonego (najlepiej wieprzowo-wołowe)
- 2 łyżeczki soli
- 30 g świeżej kolendry
- ½ łyżeczki chilli
- 1 cebula
- 300 ml ciepłej wody
Wykonanie:
Do miski wsypujemy przesianą mąkę i sól. Składniki mieszamy rękami, dodając po trochu wody, do uzyskania jednolitej, zwartej i lekko twardej konsystencji. Ciasto podzielić na dwie części, każdą rozwałkować na grubość ok. 5 mm. Z każdego placka powycinać koła szklanką, a następnie każde kółko rozwałkować na cienkie placki. Mięso wymieszać z drobno posiekaną cebulą, kolendrą i przyprawami. Wyrabiać starannie dodając stopniowo wodę. Gotowy farsz formować w kulki i układać na plackach, a następnie brzegi łączyć ze sobą tworząc zakładki. Gotowe chinkali gotować w osolonej wodzie (najlepiej ogonkiem do dołu). Po ugotowaniu wyjąc z wody i podawać na świeżo z warzywami.
Wartość odżywcza w 1 porcji:
Wartość energetyczna: 398 kcal
Białko: 28 g
Tłuszcz: 5,5 g
Węglowodany: 58 g
Błonnik: 3 g
Chaczapuri
Składniki na 4 porcje:
- 500 g mąki pszennej
- 200 ml ciepłego mleka
- 150 ml wody
- 20 g świeżych drożdży
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 3 łyżki oleju roślinnego
- 5 jajek
- 100 g sera feta
- 120 g mozzarelli
- 100 g sera żółtego półtłustego
Wykonanie:
Mąkę przesiać do miski. Do ciepłej wody dodać drożdże wymieszać i wlać do miski z mąką. Dodać cukier, sól i ok. 150 ml ciepłego mleka i zagnieść ciasto (jeśli będzie zbyt twarde to dodać pozostałe mleko). Następnie dodać olej i ponownie zagniatać ok. 7 minut. Wyrobione ciasto przykryć ścierką i odstawić do wyrośnięcia na ok. 50 minut. Przygotować nadzienie: pokruszyć fetę, dodać tartą mozzarellę, mleko, mąkę i wymieszać. Ser żółty zetrzeć na tarce. Wyrośnięte ciasto przełożyć na stolnicę i podzielić na 4 części. Każdą rozwałkować. Na placek wyłożyć 1/4 żółtego sera tak, aby jego większość znalazła się przy brzegach. Brzegi z dwóch stron zawinąć w rulon. Pozostałe brzegi łączymy ze sobą tworząc kształt łódki. Do każdej łódki wrzucić 1/4 przygotowanej mieszanki serów. Boki posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec 12 minut w 220°C. Po tym czasie wyjąć z piekarnika, na każdą łódkę wbić jajko i ponownie piec przez 12 minut.
Wartość odżywcza w 1 porcji:
Wartość energetyczna: 689 kcal
Białko: 38 g
Tłuszcz: 19 g
Węglowodany: 90 g
Błonnik: 4 g
Lobio
Składniki na 6 porcji:
- ½ kg czerwonej fasoli
- 1 pęczek świeżej kolendry
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 1 łyżeczka oregano (w oryginale ondari – gruzińska przyprawa)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka kminku
- 1 łyżeczka – uccho suneli – gruzińska przyprawa, dostępna w polskich sklepach internetowych
- 1 łyżeczka ostrej papryki
- 2 stołowe łyżki zmielonych orzechów włoskich opcjonalnie
- 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki oleju rzepakowego
Wykonanie:
Fasolę dokładnie umyć i przebrać. Namoczyć na noc w wodzie, dzięki czemu szybciej się ugotuje. Następnie przełożyć do głębokiego garnka, zalać wodą tak, by całkowicie przykryć ziarna. Gotować na średnim ogniu aż do wrzenia, a następnie odlać, wypłukać i ponownie zalać świeżą wodą. Procedurę powtórzyć trzy razy. Do świeżej wody z fasolą dodać łyżkę oleju roślinnego i gotować aż do miękkości. Odcedź fasolę, ale zostawić szklankę ugotowanego wywaru. Fasolę zgnieść w prasce lub tłuczkiem do ziemniaków na jednolitą masę (nie na puree tylko tak, by były wyczuwalne spore grudki). Na patelni rozgrzać łyżkę oleju i podsmażyć cebulę z drobno pokrojonym lub przeciśniętym przez praskę czosnkiem, koncentratem pomidorowym i wszystkimi przyprawami. Smażyć razem przez chwilę, żeby z ziół uwolniły się wszystkie aromaty. Dodać 1-2 łyżki wywaru z gotowania. Następnie całość wymieszać w garnku z ugniecioną wcześniej fasolą. Świeżą kolendrę posiekać i dodać do lobio. Można dorzuć do smaku zmielone orzechy włoskie. Dokładnie wymieszać. Konsystencja lobio powinna być płynna, jeśli wyjdzie zbyt gęsta należy dodać przegotowanej wody.
Wartość odżywcza w 1 porcji:
Wartość energetyczna: 334 kcal
Białko: 19 g
Tłuszcz: 8 g
Węglowodany: 41 g
Błonnik: 14 g
Ojahuri
Składniki na 5 porcji:
- ½ kg szynki wieprzowej
- 400 g ziemniaków
- 1 cebula
- 40 g gęstego jogurtu naturalnego
- 15 ml octu winnego
- 60 ml białego wytrawnego wina
- 30 ml oleju roślinnego
- ½ łyżeczki berberysu
- 20 g przecieru pomidorowego
- 1/4 łyżeczki suszonej kolendry
- 4 szt. liści laurowych
Wykonanie:
Mięso umyć i pokroić w dość kostkę. Z octu, 10 ml wina, koncentratu pomidorowego jogurtu oraz przypraw przygotować marynatę. Mięso oraz pokrojoną w krążki cebulę wrzucić do miski z marynatą, dokładnie w niej obtoczyć i odstawić na 12 godzin do marynowania. Po upływie tego czasu rozgrzać patelnię, wyłożyć na nią zamarynowane mięso i smażyć do miękkości podlewając pozostałym winem. W razie konieczności przyprawić do smaku solą. Na drugiej patelni rozgrzać olej i podsmażyć pokrojone w kostkę ziemniaki na złoty kolor. Mięso wymieszać z ziemniakami i dusić jeszcze chwilę razem.
Wartość odżywcza w 1 porcji:
Wartość energetyczna: 270 kcal
Białko: 24 g
Tłuszcz: 11 g
Węglowodany: 16 g
Błonnik: 2 g