Strefa Wiedzy

Czy śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia?

hashtag

Czy śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia?

Często dzień zaczynamy od porannej toalety i szybkiej kawy, a na porządne śniadanie brakuje już czasu. Czasem będzie to kromka chleba z wędliną, banan, drożdżówka kupiona w pobliskiej piekarni lub po prostu nic. Czy takie niejedzenie śniadania jest dobrym rozwiązaniem?


Śniadanie to jedno z 5 zalecanych posiłków w ciągu dnia. Ich regularne spożywanie ma ustrzec przed podjadaniem oraz pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi i utrzymaniu należnej masy ciała.


Według Instytutu Żywności i Żywienia śniadanie powinno stanowić 25-30% dobowej dawki kalorycznej. Dobrze, gdyby zawierało pełnoziarniste produkty zbożowe, które dostarczą węglowodanów złożonych oraz błonnika pokarmowego, z dodatkiem produktów mlecznych lub białkowych oraz sporą ilość warzyw i owoców. Przykładowo może to być kanapka z razowego chleba z wędliną, sałatą i ogórkiem, ale równie dobrze płatki owsiane z jogurtem naturalnym i borówkami. Taki pełnowartościowy posiłek dostarczy energii oraz niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Liczne badania wskazują, że spożywanie śniadań wpływa na lepszą koncentrację, rozwój intelektualny, zdolność zapamiętywania i uczenia się. Zjadanie posiłku przed wyjściem z domu ma więc istotny wpływ dla najmłodszych. Uczniowie, którzy pomijają śniadania częściej skarżą się na bóle głowy, są rozkojarzeni, rozdrażnieni oraz osiągają gorsze wyniki w nauce. W przypadku osób dorosłych Ci, którzy regularnie spożywają pierwszy posiłek dnia mają mniejsze ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze o 16%, zespół metaboliczny o 18%, cukrzycę typu 2 o 19% i aż o 20% mniej na otyłość, w porównaniu z osobami, u których śniadania pojawiają się tylko 3 razy w tygodniu.


Pamiętajcie, że dzieci czerpią nawyki od rodziców, więc jeśli sami opuszczacie śniadanie, to nie dziwcie się, kiedy Wasze dziecko będzie podążało Waszym krokiem.




Mimo, iż nie ma jednoznacznych badań, które by potwierdziły, że brak śniadań w naszej diecie skutkuje zmianą w składzie czy masie ciała, to konsekwencją może być chęć „nadrobienia” kalorycznie w kolejnych posiłkach. Znacznie chętniej, szczególnie w porze kolacyjnej, sięgamy wtedy po ulubione przekąski narażając się na dodatkowe kilogramy. Udowodniono natomiast, że unikanie śniadań nie poprawia wrażliwości insulinowej i może obniżać zdolność wysiłkową organizmu.


Jak widzicie śniadanie to ważny posiłek w ciągu dnia, więc warto włączyć go do codziennej diety.


Pierwsza konsultacja bezpłatnie !
Umów się na wizytę
w swoim mieście!
Znajdź najbliższy gabinet

Jak działamy?

Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.
dietetyk pomaga
  • Umawiasz się na spotkanie
    lub konsultację online!
  • Analizujemy skład Twojego ciała pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej czy nawodnienia organizmu
  • Dopasowujemy do Ciebie dietę
  • Opracowujemy plan diety
  • Razem analizujemy postępy
2023 © Projekt Zdrowie. Polskie Centra Dietetyczne. Wszelkie prawa zastrzeżone .