Strefa Wiedzy

Dietetyk sportowy – kiedy warto o nim pomyśleć?

hashtag

Dietetyk sportowy – kiedy warto o nim pomyśleć?


Dietetyk to zawód przyszłości, która dzieje się już teraz. A to oznacza, że zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym kierunku jest znaczne, a będzie jeszcze większe biorąc pod uwagę aktualne trendy dotyczące rozwoju nadwagi, otyłości wśród społeczeństwa czy też zwiększającą się częstotliwość występowania chorób dietozależnych. Jednak dietetyka to nie tylko dziedzina wiedzy , która zajmuje się leczeniem żywieniowym nadwagi, otyłości i chorób dietozależnych, ale także edukacją żywieniową czy wdrażaniem odpowiednich strategii żywieniowych mających na celu optymalizację wyników sportowych. Ta ostatnia gałąź wiedzy dietetycznej jest stosunkowo młoda , bo dopiero od niedawna mówi się o tym jak duży wpływ na wyniki osiągane przez sportowców ( zarówno zawodowych jak i amatorów) ma odpowiedni sposób żywienia. Gałęzią tą jest dietetyka sportowa to wyodrębniona dziedzina dietetyki skupiająca całą naukową wiedzę dotyczącą sposobu żywienia sportowców lub osób aktywnych fizycznie. Jest ona jedną z najintensywniej rozwijających się nauk żywieniowych w ostatniej dekadzie. Obecnie skupia się na badaniu wpływu diety lub danego sposobu żywienia na wydolność, formę fizyczną, kondycję i wytrzymałość osób aktywnych fizycznie. Dietetyka sportowa zajmuje się planowaniem diety do programów treningowych sportowca i/lub zaplanowanych zawodów w celu poprawy jego wyników. Kiedy zatem warto wybrać się do dietetyka sportowego? Otóż biorąc pod uwagę, że edukacja z zakresu dietetyki sportowej odbywa się zazwyczaj w trybie studiów podyplomowych , to dietetyk sportowy poza wiedzą z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego, zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze w poszczególnych dyscyplinach sportu, posiada także wiedzę z zakresu dietetyki klinicznej, czy też tą niezbędną do prawidłowego przeprowadzenia procesu redukcji masy ciała. Jak widać, więc do dietetyka sportowego możemy się wybrać z takich samych powodów jak do dietetyka każdej innej specjalizacji. Jednak jeśli uprawiamy sport i chcemy poprawić swoje wyniki to wtedy zdecydowanie warto wybrać dietetyka sportowego ponieważ jego rolą jest ocena potrzeb żywieniowych i praktyk dietetycznych pod kątem możliwości ich wykorzystania w przypadku sportowców. Dietetyk analizuje, ile energii, składników odżywczych i płynów potrzebuje konkretny sportowiec podczas codziennych treningów, na poszczególnych etapach przygotowywania się do zawodów, bezpośrednio przed startem oraz poza sezonem. dietetyk sportowca albo drużyny musi dbać o utrzymanie właściwej wagi podopiecznych oraz układać szczegółowy plan posiłków, który pozwoli im zwiększać efekty treningów. Dietetyk sportowy w swojej pracy może mieć styczność się z tak nietypowymi zagadnieniami, jak potrzeby żywieniowe sportowca w skrajnych warunkach środowiskowych (np. narciarzy, czyli w bardzo niskich temperaturach i na dużych wysokościach) czy przedłużający się wysiłek fizyczny zawodnika ( np. dogrywki meczu w sportach zespołowych).


Zanim zdecydujemy się na wizytę warto sprawdzić jaka jest oferta danego specjalisty, wygląda taka konsultacja, czy są prowadzone konsultacje grupowe czy indywidualne. Podczas takiej konsultacji możesz się spodziewać pytań, nie tylko o aktywność fizyczną, ale także o ogólny stan zdrowia, wyniki badań, styl życia, a przede wszystkim o dotychczasowy sposób odżywiania czyli dietetyk sportowy przeprowadzi także dokładny wywiad żywieniowy. Najczęściej w trakcie konsultacji przeprowadzana jest także analiza składu ciała metodą BIA( bioimpedancji elektrycznej).


Gdzie szukać specjalisty z zakresu dietetyki sportowej? Z pewnością umówienie na taką wizytę z dietetykiem sportowym jest znacznie łatwiejsze w dużych miastach jak Kraków czy Warszawa, jednak jeśli odległość poradni od naszego miejsca zamieszkania jest znaczna to warto rozważyć konsultacje online. Przebiega ona tak samo jak wizyta stacjonarna z tym wyjątkiem, że nie będzie przeprowadzona analiza składu ciała.


Ważne jest aby dieta, którą zaleca dietetyk sportowy była dostosowana do potrzeb organizmu, aktywności fizycznej , ale również nie wywracała zupełnie do gór nogami dotychczasowego sposobu odżywiania , ponieważ w takiej wersji będzie ona trudna do pogodzenia z treningami i codziennym życiem. Zmiany wprowadzane do codziennego menu powinny być stopniowe , ale systematyczne. Warto zwrócić również uwagę założenia dietetyczne mają na celu holistyczne podejście do organizmu sportowca, czy uwzględnione są zasady prawidłowej regeneracji po treningu, odpowiednie nawodnienie ( i wypracowywanie właściwych nawyków z nim związanych) czy też przygotowana dieta berze tylko pod uwagę aktualne nawyki żywieniowe i analizę składu ciała.

Pierwsza konsultacja bezpłatnie !
Umów się na wizytę
w swoim mieście!
Znajdź najbliższy gabinet

Jak działamy?

Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.
dietetyk pomaga
  • Umawiasz się na spotkanie
    lub konsultację online!
  • Analizujemy skład Twojego ciała pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej czy nawodnienia organizmu
  • Dopasowujemy do Ciebie dietę
  • Opracowujemy plan diety
  • Razem analizujemy postępy
2023 © Projekt Zdrowie. Polskie Centra Dietetyczne. Wszelkie prawa zastrzeżone .