Umów się na wizytę

Jak założyć gabinet dietetyczny w 2020?

gabinet dietetycznyRynek usług dietetycznych bardzo mocno się rozwija. Nic dziwnego, problem nadwagi i otyłości w Polsce stale się pogłębia. Dietetyk nie zajmuję się jednak tylko odchudzaniem. Dobry gabinet dietetyczny to taki, w którym znajdziemy kuracje i plany żywieniowe związane nie tylko z redukcją kilogramów ale też z innymi problemami zdrowotnymi jak zaburzenia hormonalne, alergie pokarmowe, nieprawidłowe wyniki badań biochemicznych itp. Możliwości oraz potencjalnych klientów jest zatem bardzo wiele! Problemem z jakim spotyka się wchodzący na rynek pracy dietetyk nie jest więc brak zapotrzebowania na te usługi, a umiejętność pozyskania klienta oraz utrzymania z nim współpracy przez dłuższy czas. Konkurencja jest duża więc bez dobrego biznes planu szanse na sukces maleją.

Dla kogo to dobry biznes?

Chcę założyć własny gabinet dietetyczny. Rozważmy możliwości.

Wariant 1 – jesteś dietetykiem, masz odpowiednią wiedzę i kompetencje, możesz więc spróbować od założenia działalności gospodarczej, wynajęcia pomieszczenia, w którym będą odbywać się spotkania, a potem czekać na klientów. Oczywiście nie jest wcale takie proste. Już na początku pojawia się wiele trudnych pytań: Jakich funduszy potrzebuję? Gdzie otworzyć taki gabinet? W jaki sprzęt zainwestować? Co z oprogramowaniem do układania diet? Jak reklamować gabinet? Jak pozyskać klientów? Jak podejść do polityki cenowej? W jakich godzinach pracować? itp. Wszystkie te pytania są niezwykle istotne jeśli chcesz aby Twój gabinet dietetyczny odniósł sukces na rynku.

Wariant 2. Jeśli nie jesteś dietetykiem, ale widzisz potencjał w tym rynku i chciałbyś prowadzić tego rodzaju biznes, będziesz musiał oprócz wszystkich wyżej wymienionych dylematów, rozwiązać jeszcze jeden – zatrudnić odpowiedniego dietetyka. Wybór oraz przygotowanie właściwej osoby do pracy są w tej sytuacji kluczowe.

Wybór najlepszego rozwiązania

Jeśli nie masz więc doświadczenia w prowadzeniu biznesu, a chcesz otworzyć gabinet dietetyczny najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca w modelu franczyzowym. Współpraca ta opiera się na wsparciu ze strony franczyzodawcy od samego początku założenia działalności gospodarczej. Dotyczy to pomocy w wyborze lokalizacji, wyposażenia gabinetu dietetycznego, zapewnieniu materiałów reklamowych czy też rekrutacji i przeszkolenia dietetyka jeśli taki ma być zatrudniony. Od samego początku masz możliwość wspomagać się wiedzą i doświadczeniem firmy, która od wielu lat działa z powodzeniem na rynku. Franczyza w branży dietetycznej to przede wszystkim sprawdzone know how prowadzenia i zarządzania gabinetem. W sieci franczyzowej “Projekt Zdrowie” franczyzobiorcy, którzy chcą otworzyć gabinet mają zapewniony dostęp m.in. do specjalnego oprogramowania dietetycznego. Dietetyk korzysta z szerokiej bazy przepisów diet i zaleceń, które może swobodnie modyfikować w zależności od potrzeb klientów. Taki gabinet dietetyczny działa według dobrze wypracowanych zasad i standardów, które zapewniają powodzenie w prowadzeniu działalności.

Poznaj szczegóły!

Dobra oferta to podstawa

kobieta i suplementyJak wspomnieliśmy na początku dobry dietetyk nie tylko odchudza, ale pomaga też w innych aspektach zdrowotnych, na które żywienie ma kluczowy wpływ. Dobrze zbudowana, atrakcyjna oferta pomaga wyróżnić się na tle konkurencji. Sieć franczyzowa “Projekt Zdrowie” zapewnia swoim partnerom wysokiej jakości markową suplementację, z której klienci zgłaszający się do dietetyka mogą skorzystać, wspomagając tym samym efekty kuracji. Jest to opcja dodatkowa, która poszerza i uatrakcyjnia ofertę gabinetu. Możliwość zakupu na miejscu suplementacji dobranej przez dietetyka do potrzeb organizmu danego klienta sprawia, że oferta gabinetu jest konkurencyjna w stosunku do innych gabinetów działających na danym terenie. Nie musimy odsyłać naszego klienta do apteki po witaminę D3 czy wspomagający trawienie błonnik. W gabinetach “Projekt Zdrowie” klienci, mogą zaopatrzyć się w tego rodzaju produkty na miejscu. Jest to wygodne dla klientów i korzystne dla właściciela gabinetu.

Siła sieci

Dzięki przynależności do sieci gabinetów, dietetyk zyskuje wiarygodność i rozpoznawalność na rynku. Dużo łatwiej dotrzeć do odbiorców działając w grupie niż samodzielnie, jako pojedynczy gabinet. Kampanie reklamowe na skalę ogólnopolską, wspierane lokalnymi działaniami gwarantują stałe pozyskanie klientów. Dietetyka jest bardzo rozległą dziedziną, warto jednak wiedzieć, gdzie i do kogo dokładnie kierować swoją reklamę aby znaleźć zainteresowane naszymi usługami osoby. W tym obszarze również znajdziemy pomoc ze strony franczyzodawcy. Dietetyk lub właściciel gabinetu nie musi wydawać dziesiątek tysięcy złotych aby skutecznie pozyskać klientów. Wszystko dzięki sile marki i rozpoznawalności na rynku.

Daj się znaleźć!

strona internetowa franczyzobiorcyDzisiaj bardzo ważnym aspektem prowadzenia jakiejkolwiek działalności jest obecność w sieci. Własna strona internetowa, profile w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram), wizytówka w Google, to podstawowe elementy, o których musimy pomyśleć jeśli chcesz otworzyć gabinet dietetyczny. Dzięki nim Twoi klienci będą mogli Cię znaleźć i poznać. Wybór dietetyka przy licznej konkurencji przeważnie opiera się na wynikach w sieci wyszukiwania – często wg zasady “kto pierwszy ten lepszy” oraz na opiniach pozostawionych w sieci przez innych klientów. Dlatego tak ważna jest “dobra widoczność” w sieci, ale także dobra opinia w środowisku.

Czy ta inwestycja się opłaca?

Każdy przedsiębiorca zarówno początkujący jak i doświadczony w biznesie zadaje sobie to pytanie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Oczywiście założenie biznesu, własnej działalności wiąże się z kosztem i pewną inwestycją. Są to koszty związane z wynajęciem lokalu, wyposażeniem go, reklamy itp. Jednak inwestycja w dobrze zarządzany biznes szybko się zwróci. Dlatego jeśli nie chcesz eksperymentować, narażając się na błędne decyzje skorzystaj z pomocy osób doświadczonych. Pracując na sprawdzonym modelu ryzyko niepowodzenia jest znacznie mniejsze.

Najważniejsze wnioski

Podsumujmy tą część naszych rozważań odpowiadając na kluczowe pytania. Czy warto otworzyć gabinet dietetyczny? Jak najbardziej tak. Jest to bardzo rozwojowa branża, a osób zainteresowanych wizytą u dietetyka wciąż przybywa! Owszem konkurencja jest duża, ale rynek daje wiele możliwości jak np. współpraca w modelu franczyzowym pod znaną i rozpoznawalną marką gabinetów dietetycznych.

Czy jedynie dietetycy mogą prowadzić gabinet? Nie! Nawet jeśli nie masz kierunkowego wykształcenia możesz stać się właścicielem gabinetu dietetycznego, należy jednak uwzględnić konieczność zatrudnienia dietetyka. W rekrutacji dietetyka, odpowiednim przygotowaniu i przeszkoleniu pomogą Ci doradcy ds. rozwoju franczyzy “Projekt Zdrowie” oraz doświadczeni dietetycy związani z siecią.

Od czego zacząć? Najlepiej od kontaktu z doradcą ds. franczyzy, który przedstawi szczegóły współpracy. Zazwyczaj zaczynamy od wyboru odpowiedniej lokalizacji oraz rekrutacji – jeśli planujemy zatrudnić dietetyka w nowo otwieranym gabinecie. Dalej realizowany jest plan otwarcia krok po kroku.

Komu
pomagamy

Dieta przy aktywności fizycznej

Czytaj więcej

Dieta przy zaburzeniach hormonalnych

Czytaj więcej

Dieta ukierunkowana na zwiększenie masy mięśniowej

Czytaj więcej

Dieta w chorobach autoimmunologicznych

Czytaj więcej

Nasi partnerzy