Strefa Wiedzy

Czy skóra po odchudzaniu się wchłonie

hashtag

Czy skóra po odchudzaniu się wchłonie

czy skóra po odchudzaniu się wchłonie


Otyłość to choroba, która może prowadzić do dalszego pogarszania się stanu zdrowia i samopoczucia. Podjęcie decyzji o odchudzaniu to pierwszy krok do powrotu do właściwej masy ciała i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Pojawia się jednak pytanie, czy wraz ze stratą nadprogramowej tkanki tłuszczowej wróci dawny wygląd? Co ze skórą, która musiała dostosowywać się do większych wymiarów? Czy skóra po odchudzaniu się wchłonie? Jakie działania należy podjąć, by po osiągnięciu celu wagowego cieszyć się także dobrym wyglądem?


Kiedy gromadzimy tkankę tłuszczową, nasz organizm dostosowuje się do takiej sytuacji poprzez stworzenie dodatkowego miejsca do zmagazynowania tłuszczu. Taką zdolność adaptacyjną ma nasza skóra, która jest największym ludzkim narządem zdolnym do rozciągania i rozbudowy. Kiedy przyrost masy ciała następuje zbyt szybko, mogą pojawić się także rozstępy, które są bolączką wielu kobiet i mężczyzn. Niestety wraz z redukcją tkanki tłuszczowej, skóra nie zawsze wraca do swojego poprzedniego rozmiaru, czego efektem jest zwisająca skóra na brzuchu, udach czy ramionach, nierzadko pozbawiona jędrności i elastyczności. Jak zatem tego uniknąć?


Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego dbanie o skórę powinniśmy zacząć już w trakcie odchudzania. To, co pozwoli nam na utrzymanie elastycznej skóry, będzie mobilizowało ją do obkurczania i zminimalizuje pojawienie się obwisłej skóry po odchudzaniu, to właściwe tempo chudnięcia, wdrożenie aktywności fizycznej, dieta bogata w witaminy i minerały, odpowiednie nawodnienie czy codzienna pielęgnacja w postaci masażu czy zabiegów kosmetycznych.


Właściwe tempo odchudzania

Prawidłowe tempo chudnięcia na poziomie 0,5 -1 % wyjściowej masy ciała (0,5-1 kg masy ciała) tygodniowo określone jest przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) jako zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu. Często na początku kuracji odchudzającej, kiedy motywacja jest na wysokim poziomie, spodziewamy się spektakularnych efektów, chcemy gubić jak najwięcej kilogramów w krótkim czasie. Jednak szybka redukcja masy ciała, powyżej 1 kg na tydzień, może spowodować brak adaptacji ze strony tkanek tworzących skórę i pojawienie się luźnej skóry. Utrzymywanie więc spadków na poziomie zalecanym, da więc nie tylko zadowalające efekty, ale i skóra będzie miała czas na regenerację i stopniowe obkurczanie.


Aktywność fizyczna

Ćwiczenia nie tylko sprzyjają spadkowi wagi, ale pomagają w rozbudowie tkanki mięśniowej, która może niejako wypełnić przestrzeń powstałą po utracie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu zyskujemy nie tylko atletyczna sylwetkę, ale możemy pozbyć się fałd skóry w miejscu, na które ukierunkujemy ćwiczenia siłowe. Możemy wprowadzić je w dowolnym momencie, oczywiście im wcześniej tym lepiej. Jednak jeśli czas redukcji masy ciała jest za nami i borykamy się nadmiarem skóry po odchudzaniu warto włączyć ćwiczenia i cieszyć się widocznymi efektami poprawy wyglądu całej sylwetki.


Odpowiednia dieta

Do tego by schudnąć niezwykle ważny jest ujemny bilans energetyczny. Kiedy jemy mniej niż wynika to z całkowitego zapotrzebowania, organizm zaczyna czerpać energię z zapasów zgromadzonych pod postacią tkanki tłuszczowej, doprowadzając do redukcji rozmiaru komórek tłuszczowych, nie ich ilości. Zawsze trzeba pamiętać, że po procesie redukcji istotne jest utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych i przestrzeganie właściwej kaloryczności diety, gdyż możemy doprowadzić do ponownego zwiększenia objętości komórek tłuszczowych. Należy pamiętać także, by dieta była odpowiednio zbilansowana, by dostarczała niezbędnych składników odżywczych - pomaga to w walce z problemem obwisłej skóry, kiedy jest dobrze odżywiona wygląda zdrowo, jest bardziej jędrna i lepiej reaguje na zmiany.


Właściwe nawodnienie

Na każdym kroku słyszymy jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Istotne jest to, nie tylko ze względu na właściwe funkcjonowanie organizmu, przebieg procesów biochemicznych, lepsze trawienie czy szybszą utratę kolejnego kilograma nadmiernej masy ciała, dobre nawodnienie wpłynie także na dobrą kondycję włókien kolagenowych, a tym samym na kondycję skóry, jej jędrność i nawilżenie. Odpowiednia ilość wypijanej wody w ciągu dnia zapewnia zwiększenie elastyczności skóry i szybszą odpowiedź adaptacyjną. Ponadto poprzez regularne nawadnianie zapewniamy sobie też właściwą objętość tkanki mięśniowej, co w procesie odchudzania jest nie bez znaczenia. Ile należy pić? Przyjmuje się, że na 1 kg masy ciała powinniśmy wypijać 30 ml wody. Nawodnieniu organizmu sprzyjają także inne płyny niż czysta woda, m.in. herbata zielona, ziołowa czy sok pomarańczowy.


Dobrze dobrana suplementacja

W trakcie zrzucania zbędnych kilogramów warto zastanowić się nad wspomożeniem diety o naturalną suplementację, która nie tylko uzupełni ewentualne niedobory, ale także wpłynie na ujędrnienie skóry i pomoże w walce z luźną skórą po odchudzaniu. Warto włączyć więc kwasy omega-3, gdyż spożycie tłustych ryb morskich, które są źródłem tych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest u nas niestety bardzo niskie, a owe frakcje tłuszczów działają przeciwzapalnie i sprzyjają ujędrnieniu skóry.


Zabiegi kosmetyczne

Salony kosmetyczne oferują szeroki wachlarz zabiegów poprawiających elastyczność i pomagających pozbyć się luźnej skóry. W większości jeden zabieg nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ale regularne wizyty, w połączeniu z dietą i ćwiczeniami mogą pomóc przywrócić skórze dawną kondycję i powrócić do swojego rozmiaru. Warto rozważyć stosowanie ultradźwięków czy lasera frakcyjnego, które oddziałując na wewnętrzne warstwy skóry pobudzają produkcję kolagenu, przyczyniając się do poprawy elastyczności i jędrności skóry. Część zabiegów można wykonywać także samemu w domu, regularna pielęgnacja skierowana na nawilżenie skóry będzie także dobrym kierunkiem walki z obwisłą skórą. Jakie zabiegi pielęgnacji skóry warto włączyć do naszych rytuałów?


  • codzienne masaże - szczypanie, masowanie skóry za pomocą specjalnego rodzaju szczotek, czy stosowanie bańki chińskiej poprawia ukrwienie, przyspiesza proces odnowy naskórka, zwiększa elastyczność skóry, ujędrnia, a także pomaga pozbyć się cellulitu,
  • stosowanie peelingu 1 raz w tygodniu- nie tylko wpływa na gładkość skóry, ale także poprawia jej ukrwienie i pomaga zaadaptować się do nowych warunków, czyli mniejszej masy ciała. Można w tym celu użyć preparatu z drogerii, bądź wykonać taki peeling samemu w domu wykorzystując fusy z kawy czy cukier w połączeniu z oliwą z oliwek. Dzięki temu skóra będzie nie tylko ujędrniona ale także nawilżona i gładka,
  • balsam lub krem z kolagenem, kwasem hialuronowym i olejkami roślinnymi - po dokładnym oczyszczeniu naskórka warto zastosować preparat z kolagenem dobrej jakości, który będzie idealnym zwieńczeniem codziennej pielęgnacji skóry.


Zabiegi chirurgiczne

Zdarza się że jedynym wyjściem na pozbycie się luźnej skóry nie tylko brzucha po odchudzaniu, ale i skóry w okolicy ud czy ramion, jest poddanie się zabiegowi chirurgicznemu polegającego na usunięciu wiszącej skóry. Dzieje się tak w przypadku bardzo dużych spadków masy ciała, gdzie nadmiar skóry pozostaje ogromnym problemem i obciążeniem, utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wszelkie zabiegi kosmetyczne są wtedy niewystarczające, jedynym rozwiązaniem jest poddanie się operacji.


Problem luźnej skóry po odchudzaniu jest kwestią bardzo indywidualną, zależy nie tylko od tempa utraty kilogramów, odżywiania, ćwiczeń i stosowanych zabiegów, ale także od naszego wieku (wraz w upływem lat zmniejsza się elastyczność i jędrność skóry), predyspozycji genetycznych czy stosowania używek (palenie papierosów osłabia kondycję włókien kolagenowych), w każdym przypadku jednak warto dbać o nią każdego dnia i chronić przed gwałtownymi zmianami masy ciała.

Pierwsza konsultacja bezpłatnie !
Umów się na wizytę
w swoim mieście!
Znajdź najbliższy gabinet

Jak działamy?

Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.
dietetyk pomaga
  • Umawiasz się na spotkanie
    lub konsultację online!
  • Analizujemy skład Twojego ciała pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej czy nawodnienia organizmu
  • Dopasowujemy do Ciebie dietę
  • Opracowujemy plan diety
  • Razem analizujemy postępy
2023 © Projekt Zdrowie. Polskie Centra Dietetyczne. Wszelkie prawa zastrzeżone .