Strefa Wiedzy

Ile kosztuje wizyta u dietetyka? Sprawdź ceny w 2021 roku

hashtag

Ile kosztuje wizyta u dietetyka? Sprawdź ceny w 2021 roku

wizyta u dietetyka cena


Dietetyk to specjalista w dziedzinie odżywiania, zajmujący się wpływem żywności i żywienia na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dietetyk nie tylko przeanalizuje dotychczasowy sposób odżywiania, ale także pomoże zmienić nawyki żywieniowe, poprowadzi kurację odchudzającą, na przytycie, w okresie ciąży, laktacji czy w konkretnej jednostce chorobowej. Konsultacja dietetyczna nie powinna opierać się jedynie na ułożeniu diety i przekazaniu zaleceń. Jadłospis jest ważny, ale równie istotne jest edukowanie pacjenta i wspieranie go w trakcie zmiany dotychczasowego trybu żywieniowego.


Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Ceny usług dietetycznych różnią się w zależności od miasta, renomy poradni dietetycznej, kwalifikacji specjalisty, elementów składowych całego spotkania, a także od tego czy wizyta odbywa się stacjonarnie czy w formie on-line.


Pierwsza wizyta często jest najdroższa, ale i najdłuższa, należy przeznaczyć na nią średnio około 1-1,5 godziny. W tym czasie dietetyk musi zebrać potrzebne informacje odnośnie dotychczasowego sposobu żywienia, ewentualnych chorób i dolegliwości, preferencji smakowych, nietolerancji pokarmowych, trybu życia, przebytych diet, aktywności fizycznej czy przyjmowanych leków. Pierwsza wizyta (odbywająca się w gabinecie) wiąże się także z wykonaniem pomiarów antropometrycznych, takich jak wzrost, masa ciała, obwód brzucha czy bioder oraz bioimpedancji elektrycznej (jest to tzw. analiza składu ciała). Jest to ważne badanie, które pozwala określić procentową zawartość tkanki tłuszczowej czy stan nawodnienia organizmu. Podczas spotkania analizowane są także wyniki badań laboratoryjnych, ustalany jest cel działania oraz sposób jego osiągnięcia. Koszt takiej wizyty może wahać się w granicach od 80 do nawet 200 zł, średnio w 2021 r. jest to 140 zł.


Wizyta kontrolna to koszt od 50 do 200 zł, średnio 80 zł. W zależności od rodzaju kuracji, spotkania odbywają się co tydzień, co 2 tygodnie czy jedynie raz w miesiącu. Częstsze wizyty dają jednak większą dawkę motywacji, eliminację popełnianych błędów, większą kontrolę i szybszą reakcję dietetyka. Każda konsultacja dietetyczna to kolejna dawka praktycznych informacji, między innymi jak radzić sobie na imprezach czy podczas wyjazdów, są też okazją do uzyskania ciekawych i smacznych przepisów.


Według danych, które można znaleźć w internecie, cena za ułożenie jadłospisu na 7 dni to średnio 140 zł, natomiast na 14 dni 200 zł.


Za konsultację online należy zapłacić około 140 zł, a za samą analizę składu ciała 50 zł.


Cennik niektórych gabinetów dietetycznych uwzględnia także pakiety wizyt kontrolnych na 4, 6 czy 10 wizyt kontrolnych.


W gabinetach dietetycznych Projektu Zdrowie koszt wizyty zaczyna się już od 89,90 zł już z zaleceniami dietetycznymi (konsultacja on-line 79,90 zł), jest też możliwość umówienia się na bezpłatną konsultację z dietetykiem, która uwzględnia także analizę składu ciała.


Samodzielne przechodzenie na dietę lub kupowanie gotowej diety przez internet, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt mała podaż kalorii, wykluczenie określonych produktów w połączeniu z intensywnymi treningami (w przypadku chęci zgubienia nadprogramowych kilogramów) mogą spowodować zaburzenia metabolizmu, niedobory substancji odżywczych, a w konsekwencji pojawianie się schorzeń i zaburzeń hormonalnych. Podczas współpracy z dietetykiem możemy mieć pewność, że zalecenia które dostajemy są dobrane indywidualnie, dopasowane są do naszego zapotrzebowania i preferencji smakowych. Dieta powinna kojarzyć się ze zmianą nawyków żywieniowych, z nowym spojrzeniem na jedzenie. W trakcie trwania kuracji specjalista nie tylko służy radą, wsparciem, ale daje też dużą dawkę motywacji, gdy na chwile zwątpimy w swoje możliwości lub zabraknie chęci do dalszej pracy.


W przypadku diety redukcyjnej pierwszych efektów możemy spodziewać się już po pierwszym tygodniu, w przypadku diet w jednostkach chorobowych czy mających na celu poprawę parametrów badań laboratoryjnych potrzebujemy więcej czasu. Czas trwania kuracji odchudzającej uzależniony jest od potrzeb pacjenta, jego starań, stanu zdrowia i historii odchudzania. Warto pamiętać, że zmiana nawyków żywieniowych to proces, który nie jest możliwy do osiągnięcia w kilka dni.


Coraz częściej w gabinetach dietetycznych oprócz oferowanej diety można wykonać dodatkowe badania, np. testy na nietolerancje pokarmowe, zabiegi lub włączane są suplementy wspomagające kurację (np. witamina D, która jest zalecana do stosowania przez cały rok).


Pamiętaj, by szukać pomocy u sprawdzonych dietetyków, właściwy sposób odżywiania wpływa na zdrowie człowieka, jego samopoczucie i zdrowie psychiczne. Zadzwoń, umów się na wizytę i sprawdź jak konsultacja dietetyczna wpłynie na Twoje życie.

Pierwsza konsultacja bezpłatnie !
Umów się na wizytę
w swoim mieście!
Znajdź najbliższy gabinet

Jak działamy?

Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.
dietetyk pomaga
  • Umawiasz się na spotkanie
    lub konsultację online!
  • Analizujemy skład Twojego ciała pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej czy nawodnienia organizmu
  • Dopasowujemy do Ciebie dietę
  • Opracowujemy plan diety
  • Razem analizujemy postępy
2023 © Projekt Zdrowie. Polskie Centra Dietetyczne. Wszelkie prawa zastrzeżone .