Strefa Wiedzy

Jak pozbyć się otyłości brzusznej

hashtag

Jak pozbyć się otyłości brzusznej


Otyłość to nie tylko to stan patologiczny związany z nadmierną masą ciała. Ponadto charakteryzuje się on nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej i jest ona sklasyfikowana jako choroba w ICD-10( WHO). O Otyłości można mówić wówczas, gdy zawartość tkanki tłuszczowej przekracza 25 % masy ciała u mężczyzn i 30 % masy ciała u kobiet. Podstawowymi czynnikami prowadzącymi do wystąpienia otyłości jest niewłaściwie zbilansowana dieta, a dokładnie podaż energii przekraczające zapotrzebowanie energetyczne organizmu i możliwości jej systematycznego wykorzystania, spożywanie żywności wysoko przetworzonej oraz siedzący tryb życia.


Wyróżnia się dwa podstawowe typy otyłości:

 • Otyłość brzuszną, nazywaną również centralną, trzewną lub androidalną, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach talii. Otyłość brzuszną diagnozujemy, jeśli obwód brzucha u mężczyzn jest większy niż 94 cm, a przekracza 88 cm u kobiet.
 • Otyłość pośladkowo-udową nazywaną również gynoidalną, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w obrębie bioder i pośladków. Otyłość pośladkowo- udowa jest diagnozowana na podstawie wskaźnika WHR, czyli stosunku obwodu talii do obwodu bioder.


Zarówno otyłość pośladkowo- udowa, jak i brzuszna nie jest obojętna dla funkcjonowania organizmu ludzkiego, jednak otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpiecznym typem otyłości, ponieważ wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju groźnych przewlekłych chorób, które pogarszają jakość i długość życia. Jest to związane z odkładaniem się nadmiaru tłuszczu w obrębie narządów jamy brzusznej, a co za tym idzie utrudnianiem ich prawidłowego funkcjonowania. Otłuszczone serce czy wątroba nie pracują tak wydajnie jak w normalnych warunkach, a to przyczynia się gorszego samopoczucia, zaburzeń krążenia i regeneracji organizmu. Otyłość brzuszna, szczególnie u mężczyzn może również zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu jelita grubego. W przypadku kobiet występowanie otyłości brzusznej nasila się w okresie menopauzy i może być związane ze spadkiem poziomu estrogenów.


Do najpoważniejszych schorzeń, których przyczynę stanowi otyłość brzuszna, należą:

 • cukrzyca typu 2
 • dyslipidemie
 • miażdżyca
 • choroba niedokrwienna serca
 • zawał serca
 • udar mózgu
 • astma,
 • bezdech senny,
 • zaburzenia hormonalne,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • kamica pęcherzyka żółciowego,
 • dna moczanowa (podagra).


Występowanie nadmiernej masy ciała i otyłości połączonej z nadmiarem tkanki tłuszczowej trzewnej jest mocno skorelowane z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi oraz siedzącym trybem pracy i życia. Zatem, aby pozbyć się otyłości, należy w pierwszej kolejności wyeliminować, zmienić lub skorygować nawyki, które do niej doprowadziły. Zazwyczaj główną przyczyną jest źle zbilansowana dieta, obfitująca w węglowodany łatwo przyswajalne, tłuszcze nasycone, a uboga w błonnik (obecny w warzywach i owocach) i wysokogatunkowe białko. Zatem, aby skutecznie pozbyć się otyłości brzusznej, to podstawowym działaniem powinna być analiza i odpowiednie skorygowanie dotychczasowych nawyków żywieniowych (oczywiście tych nieprawidłowych). Odpowiednio zbilansowana dieta, wprowadzenie deficytu kalorycznego, ograniczenie spożycia żywności wysoko przetworznej pozwoli stopniowo pozbyć się tkanki tłuszczowej. Jednak należy pamiętać, że praca nad redukcją masy ciała i zmianą nawyków żywieniowych to proces długotrwały, który wymaga konsekwencji i wysokiego poziomu motywacji , dlatego warto skorzystać z porady dietetyka w tym zakresie, aby proces przebiegał w sposób bezpieczny dla naszego organizmu. Pracując, nad redukcją otyłości brzusznej nie należy skupiać się tylko i wyłącznie nad zmniejszeniem obwodu pasa- najczęściej uzyskiwanego poprzez drastyczne zmniejszenie podaży kalorii, ale skupić się również na odpowiednim odżywieniu organizmu, tak aby proces redukcji dodatkowo nie obciążał i tak już nadszarpniętego przez otyłość stanu zdrowia. Kolejnym ważnym aspektem, który prowadzi zarówno do pozbycia się problemu z otyłością brzuszną, jak i wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej, jest wprowadzenie regularnej aktywności. Niezwykle ważne jest, aby jej rodzaj był dostosowany do możliwości i wydolności organizmu osoby otyłej, a więc mówimy tu raczej o umiarkowanej aktywności ruchowej, często wykonywanej samodzielnie w domu. Warto również pamiętać, że podobnie jak praca nad zmianą przyzwyczajeń żywieniowych, aktywność fizyczna musi być systematyczna, aby przynosiła oczekiwane rezultaty w postaci spadku masy ciała i redukcji tkanki tłuszczowej. Warto wprowadzić ćwiczenia fizyczne minimum 4 razy w tygodniu przez 30-60 minut. Rozpocząć ją od szybszych spacerów, marszu, a następnie przejść na proste ćwiczenia aerobowe. Dobrym rozwiązaniem będzie pływanie czy jazda na rowerze. Istotne jest aby, jak już wspomniałam, ćwiczenia były dostosowane do możliwości osoby je wykonującej, ponieważ nadmierna aktywność fizyczna może być niebezpieczna dla zdrowia. Najbardziej zagrożone w jej przypadku będą stawy i serce osoby otyłej.


Otyłość brzuszna - dieta.

Wracając do wątku związanego z dietą, która przyczyni się do leczenia otyłości brzusznej, to jej podstawą powinno być:


 • odpowiednio dobrana podaż kalorii
 • dobra kompozycja makroskładników w posiłkach
 • wprowadzenie do diety odpowiednich kawasów tłuszczowych NNKT i WNKT ( np. oleje tłoczone na zimno, orzechy, pestki, ryby) oraz kontrolowanie jakości i ilości tłuszczu używanego do przygotowania posiłków
 • regularnie spożywane posiłki i ich ilość dostosowana do potrzeb i możliwości osoby otyłej,
 • wyeliminowanie lub ograniczenie podjadania między posiłkami
 • ograniczenie spożycia alkoholu lub wliczanie go w bilans kaloryczny
 • zwiększenie ilości błonnika w posiłkach
 • wprowadzenie produktów o wysokim indeksie sytości - co pozwoli kontrolować apetyt
 • zwiększenie ilości zielonych warzyw - zawierają one polifenole i przeciwutleniacze, co przyczynia się do zmniejszania stanu zapalnego generowanego przez nadmiar tłuszczu w okolicy brzusznej
 • zwiększenie udziału w codziennych posiłkach produktów zbożowych z pełnego przemiału, ponieważ zapewniają one sytość na dłużej oraz korzystnie wpływają na poziom cukru we krwi
 • owoce należy wprowadzać jako cześć posiłku, a nie przekąskę oraz kontrolować ich ilość
 • wyeliminowanie spożycia napojów gazowanych słodzonych cukrem lub syropem glukozowo- fruktozowym lub zastąpienie ich napojami typu "zero", ponieważ zarówno cukier jak i syrop glukozowo- fruktozowy przyczynia się do odkładania tłuszczu w okolicach brzucha,
 • dbanie o dobre nawodnienie organizmu (30 ml wody na kg masy ciała - to najprostszy przelicznik ilości wody jakiej potrzebuje organizm).
 • ograniczeniu wysokokalorycznych słodyczy, ale nie eliminowaniu słodkiego smaku czy słodyczy diametralnie z codziennego menu


Osoby z otyłością mają również zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D3, jak również statystycznie częściej wykrywane są u nich mocne niedobory tej witaminy. Niestety dość trudno jest pokryć zapotrzebowanie na tą witaminę tylko z diety, dlatego warto sięgnąć po suplementy, aby uzupełnić jej niedobór. Kolejnym istotnym aspektem związanym z nadmierną masą ciała jest odpowiednia ilość snu i stopień regeneracji organizmu. Niedobór odpoczynku, mała ilość snu również są przyczyną otyłości. Mogą prowadzić do zaburzeń łaknienia i odczuwania sytości, a co za tym idzie wzrostu masy ciała. Odpowiednia regeneracja ułatwi proces redukcji tkanki tłuszczowej i obwodu pasa.


Podsumowując ten niezwykle ważny temat, jakim jest walka z otyłością typu jabłko, raz jeszcze zwrócę uwagę na fakt, że nie jest to tylko problem dietetyczny i nie wiąże się wyłącznie z kiepską samooceną czy samopoczuciem. Otyłość trzewna to przede wszystkim problem medyczny, gdyż zwiększa ona ryzyko wystąpienia bardzo poważnych schorzeń. Dlatego istotne jest, aby poza leczeniem farmakologicznych wtórnej jednostki chorobowej zadbać o zniwelowanie ich przyczyny, czyli otyłości i nadmiaru tkanki tłuszczowej. Takie działanie sprawia, że proces leczenia jest skuteczny i minimalizujemy ryzyko nawrotu ostrej fazy choroby. Dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna pozwalają zwalczyć otyłość brzuszną i utrzymać prawidłową masę ciała zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet, a zmiana nawyków na prawidłowe (i regularne stosowanie się do nich) gwarantuje utrzymanie efektów już po etapie redukcji.


Pierwsza konsultacja bezpłatnie !
Umów się na wizytę
w swoim mieście!
Znajdź najbliższy gabinet

Jak działamy?

Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.
dietetyk pomaga
 • Umawiasz się na spotkanie
  lub konsultację online!
 • Analizujemy skład Twojego ciała pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej czy nawodnienia organizmu
 • Dopasowujemy do Ciebie dietę
 • Opracowujemy plan diety
 • Razem analizujemy postępy
2023 © Projekt Zdrowie. Polskie Centra Dietetyczne. Wszelkie prawa zastrzeżone .