Strefa Wiedzy

Jak schudnąć 10 kg szybko i skutecznie? Porady dietetyka!

hashtag

Jak schudnąć 10 kg szybko i skutecznie? Porady dietetyka!


Jak schudnąć 10 kg? Porady dietetyka i przykładowy jadłospis

Początek roku czy też pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny to zawsze moment, w którym większość z nas, niezależnie od płci, zaczyna myśleć nad redukcją nadprogramowych kilogramów. Szukamy różnych sposobów aby szybko schudnąć 10 kg czy nawet 15. Ale szybko nie zawsze znaczy skutecznie, a przede wszystkim bardzo rzadko jest to sposób zdrowy i korzystny dla naszego organizmu, ponieważ gwałtowny wzrost masy ciała, jak również jej gwałtowny spadek może świadczyć o zmianach chorobowych zachodzących w naszym ciele lub do takich zmian doprowadzić. Szybki ubytek masy ciała, wywołany przez stosowanie drakońskich diet lub bardzo mocne ograniczenie podaży kalorii, w najlepszym wypadku może doprowadzić do znacznych niedoborów składników odżywczych i mineralnych w naszym organizmie. W obecnych czasach Internet jest pełen porad i gotowych rozwiązań na pozbycie się zbędnych kilogramów. Wystarczy w pisać w wyszukiwarce hasło " jak szybko schudnąć 10 kg?" , aby wyświetliło nam się minimum 20 sposobów i różnych dziwnych( modnych ) diet, które pozwolą schudnąć 10 kg w miesiąc. Zanim zdecydujemy się podjąć konkretne działania, powinniśmy się zastanowić się jaka jest przyczyna wzrostu kilogramów oraz czy efekt jaki chcemy osiągnąć ma być długotrwały czy też liczymy się z szybkim efektem jojo. Jeśli celem jest nie tylko szybkie zgubienie zbędnych kilogramów , ale również utrzymanie osiągniętych efektów, to warto skontaktować się z dietetykiem i zaplanować strategię działania. Dietetyk przede wszystkim skupi się na przyczynach wzrostu masy ciała, omówi plan działania, zadba o wszystkie aspekty, które mają wpływ na zdrową redukcję kilogramów oraz wyjaśni dlaczego szybka utrata masy ciała nie jest dobra dla naszego organizmu, jednocześnie tak dobierze zalecenia aby zmaksymalizować efekty diety. Szukając przyczyny dodatkowych kilogramów warto sprawdzić jakie zmiany zaszły w ostatnim czasie w naszym trybie życia i sposobie odżywiania. Jakie produkty spożywcze często gościły w naszym menu, po jakie napoje sięgaliśmy najchętniej, czy też jak aktywni fizycznie byliśmy w ostatnim czasie i jak szybko nastąpił wzrost masy ciała.


Jak schudnąć 10 kg? Porady dietetyka i przykładowy jadłospis

"Chcę szybko schudnąć 10 kg." To jedno z najczęściej wypowiadanych zdań przy pierwszym kontakcie z dietetykiem, bo każdy, kto boryka się z nadmierną masa ciała i próbuje schudnąć, chciałby widzieć natychmiastowe efekty podejmowanych działań. Jak już wspomniałam Internet jest kopalnią przeróżnych sposobów na szybką redukcję kilogramów, jednak każde z proponowanych rozwiązań zamiast eliminować przyczynę wzrostu masy ciała odnosi się tylko do redukcji kilogramów. Dlatego warto współpracować ze specjalistą, szczególnie jeśli walczymy już nie tylko z nadwagą , a naszym przeciwnikiem jest otyłość - sklasyfikowana w ICD-10 jako choroba. Każdy świadomy dietetyk skupi się, nie tylko sprawdzeniu z iloma zbędnymi kilogramami należy się rozprawić, ale zwróci również uwagę na stan zdrowia( przeprowadzając szczegółowy wywiad medyczny), aktywność fizyczną i przeanalizuje dotychczasowy sposób odżywiania, tak aby móc pracować nad zmianą nawyków żywieniowych na prawidłowe będące jedynym gwarantem wyeliminowania efektu jojo. Ponadto dietetyk wykona analizę składu ciała, omówi parametry takie jak zawartość tkanki tłuszczowej i nawodnienie. Na podstawie tych informacji dietetyk jest w stanie zaplanować co jakie zmiany powinniśmy wprowadzić w naszym dotychczasowym planie posiłków, aby efekt jaki chcemy uzyskać był satysfakcjonujący i za razem zdrowy.


Czego możemy się spodziewać w nowym jadłospisie? Zmiany , które pozwolą na uzyskanie satysfakcjonujących, a zarazem zdrowych efektów to z pewnością:


 • wyeliminowanie, a przynajmniej mocne ograniczenie w codziennym menu cukrów prostych, co pozwoli na kontrolę poziomu cukru we krwi i w konsekwencji zmniejszenie apetytu na słodycze
 • zwiększenie ilości warzyw i owoców w posiłkach, ponieważ dzięki zawartemu w nich błonnikowi zwiększa się uczucie sytości
 • wprowadzenie regularnych posiłków (3-5 w ciągu dnia ), których ilość jest dostosowana do trybu dnia bo to pozwoli na utrzymanie takiego sposobu odżywiania;
 • wypijanie odpowiedniej ilości wody ( min. 1.5 l), ponieważ przy odpowiednim poziomie nawodnienia proces redukcji masy ciała przebiega sprawniej
 • wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych, które sycą na dłużej
 • wprowadzenie fermentowanych napojów mlecznych , twarogów oraz serów o obniżonej zawartości tłuszczu
 • stosowanie odpowiednich technik kulinarnych tj: gotowanie, pieczenie , duszenie, tak aby przygotowywane posiłki były zdrowe
 • ograniczenie spożycia tłuszczu tj. masło , margaryny itp. warto stosować oliwę z oliwek i inne oleje roślinne, ale zawsze w kontrolowanej ilości. mówiąc o tłuszczu trzeba mieć na uwadze również orzechy , to zdrowa przekąska, ale bardzo kaloryczna ze względu na dużą zawartość tłuszczu właśnie.


Ponadto warto zwrócić uwagę na to aby zjadać pełnowartościowe , sycące śniadanie bo to zminimalizuje ryzyko podjadania w późniejszych godzinach, a jako przekąskę wybrać warzywa, owoce lub orzechy zamiast kalorycznych słodyczy czy słonych przekąsek. Jeśli to możliwe to obiad zjedz w połowie dnia, unikniesz wtedy nadmiernego apetytu wieczorem. Dodatkowo zwróć uwagę aby każdy posiłek jeść powoli i starannie przeżuwać każdy kęs, wtedy szybko odczujesz sytość.


Aby przyspieszyć efekty odchudzania warto rozważyć wprowadzenie systematycznej aktywności fizycznej przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Nie musi to być od razu basen czy siłownia - energiczny spacer też się dobrze sprawdzi. Możesz też zacząć wykonywać spokojne ćwiczenia w domu. Każda aktywność pozwala szybciej schudnąć.


Ważne jest aby dieta którą stosujesz była odpowiednio dopasowana do zapotrzebowania energetycznego organizmu( i uwzględniała zdrowy deficyt kaloryczny), a także żeby nie była zbyt restrykcyjna , monotonna czy wymagająca czasowo ponieważ tylko wtedy będziesz w stanie utrzymać jest efekty. Potraktuj to odchudzanie jako ostatnie, zacznij myśleć nie tylko nad osiągnieciem celu , ale także nad jego utrzymaniem już po okresie redukcji- nie pomijaj okresu wyjścia z diety i powrotu do zera kalorycznego jak robi to wiele osób. Nie zakładaj, że możesz się poświęcić przez jakiś czas i nawet głodować , podejdź do tego procesu z głową , zaplanuj go zdobądź niezbędne informacje, zacznij zwracać uwagę na etykiety, składy produktów jakie kupujesz, ich kaloryczność czy wartości odżywcze.


Odpowiadając raz jeszcze na pytanie co zrobić żeby schudnąć, nadmienię że wystarczy zastosować się do zasad przedstawionych wyżej, niekoniecznie do wszystkich na raz , ważne aby systematycznie pracować nad zmianą nawyków, a zmiany jakie wprowadzamy codziennie utrwalać. Pozwoli to wypracować zarówno satysfakcjonujący spadek masy ciała, jak również nauczy kontrolowania apetytu, zapewni wypracowanie i utrzymanie prawidłowych nawyków, a co za tym idzie utrzymanie efektów diety długofalowo.

Pierwsza konsultacja bezpłatnie !
Umów się na wizytę
w swoim mieście!
Znajdź najbliższy gabinet

Jak działamy?

Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.
dietetyk pomaga
 • Umawiasz się na spotkanie
  lub konsultację online!
 • Analizujemy skład Twojego ciała pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej czy nawodnienia organizmu
 • Dopasowujemy do Ciebie dietę
 • Opracowujemy plan diety
 • Razem analizujemy postępy
2023 © Projekt Zdrowie. Polskie Centra Dietetyczne. Wszelkie prawa zastrzeżone .