Sezon grillowy zbliża się wielkimi krokami, a wielu z nas nie może się doczekać, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, delektując się aromatycznymi potrawami przygotowanymi na grillu. Jednak, wraz z radością z grillowania, pojawiają się także pewne obawy dotyczące zdrowia. Czy grillowanie może być zdrowe? Jak uniknąć nadmiernego spożycia tłuszczu i substancji szkodliwych?
W tym artykule, przeanalizujemy kluczowe wskazówki dotyczące zdrowego grillowania, które pozwolą cieszyć się ulubionymi potrawami z grilla, zachowując równowagę i dbając o zdrowie.
1. Wybieraj chude mięso
Grillowanie kojarzy się przede wszystkim z karkówką i kiełbasą, jednak nie należą one do zdrowych i niskokalorycznych produktów. Podczas ich tradycyjnego grillowania, na brykiecie powstaje więcej rakotwórczych substancji, takich jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Zamiast nich wybierz ryby, pierś z kurczaka, schab czy cielęcinę. Grilluj je możliwie krótko i nie dopuść, by mięso się przypaliło.
2. Stosuj naturalne przyprawy
Używanie naturalnych ziół, takich jak oregano, bazylia, majeranek czy tymianek, hamuje częściowo procesy utleniające zachodzące w grillowanych potrawach i sprawia, że przygotowane potrawy są bardziej aromatyczne, smaczne i łatwiej strawne.
3. Postaw na warzywa
Grillowane pieczarki, papryka czy cukinia są lekkostrawne i świetnie pasują do grillowanego mięsa. Można przyrządzić je na przykład w formie szaszłyków z piersią kurczaka. Dzięki temu, że grillowanie oszczędza w większym stopniu witaminy niż np. smażenie, takie danie wpisuje się idealnie w plan zdrowej diety.
Dodatkowo warzywa powinny pojawić się w formie zdrowych dodatków. Lekka sałatka grecka, surówka z kiszonej kapusty, gotowane brokuły i kalafior, domowy sos tzatziki czy guacamole będą idealnym dopełnieniem, a dodatkowo warzywa krzyżowe wpłyną na szybsze usuwanie mutagennych HAA (heterocyklicznych amin aromatycznych) wydzielanych podczas grillowania mięsa.
4. Używaj specjalnych tacek
Podczas grillowania z użyciem tacek mniej wytapiającego się tłuszczu trafia do ognia (minimalizując powstawanie toksycznych związków w dymie i osadzanie się ich na mięsie), dodatkowo specjalne rynienki powodują, że mięso nie nasiąka tłuszczem. Ważne, by tacki aluminiowe zastąpić wielorazowymi tackami stalowymi czy żeliwnymi, które nie będą wydzielały szkodliwego aluminium.
5. Nie zapominaj o odpowiednich napojach
Spożywanie alkoholu i słodzonych napojów gazowanych podczas grillowania może zwiększać ryzyko niestrawności czy problemów jelitowych. Dodatkowo alkohol, a w szczególności piwo, pobudza apetyt i wpływa na gorsze wybory żywieniowe. Co zatem pić podczas grillowania? Najlepszym wyborem będzie oczywiście woda czy domowa woda smakowa. Jak ją przygotować? Wystarczy do dzbanka z wodą dodać np. kawałki arbuza i listki mięty, wyciśnięty sok z ulubionych cytrusów czy wystudzoną herbatę jaśminową z sokiem z limonki z dodatkiem erytrytolu i kostkami lodu i cieszyć się smakiem jaśminowej ice tea.