Strefa Wiedzy

Popraw jakość snu dietą

hashtag

Popraw jakość snu dietą

„Sen jest to skracanie sobie życia w tym celu, aby je wydłużyć”.  Tadeusz Kotarbiński


„Sen jest to skracanie sobie życia w tym celu, aby je wydłużyć”. Tadeusz Kotarbiński

To bardzo trafne stwierdzenie szczególnie w kontekście prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W dobie wszechobecnego braku czasu, przeciążenia obowiązkami, dążenia do doskonałości zapominamy jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest sen- bagatelizujemy potrzeby organizmu w tym zakresie, zaburzamy higienę jego funkcjonowania. W dążeniu do obecnego kanonu piękna jakim jest szczupła sylwetka sięgamy po bardzo różnorodne metody ( czasami drastyczne) mogące nas do niej przybliżyć- stosujemy niskokaloryczne diety i intensywny wysiłek fizyczny często kosztem odpoczynku i snu.


Dlaczego tak ważny jest sen?

Otóż to właśnie podczas snu w organizmie zachodzą procesy regeneracji. Odpowiednia ilość snu ma wpływ na kondycję organizmu, tempo przemiany materii, a także reguluje gospodarkę hormonalną. Podczas snu wydzielana jest leptyna ( hormon sytości) odpowiedzialna za apetyt, a więc jeśli sen jest odpowiednio długi to apetyt jest mniejszy, natomiast krótki sen jest odpowiedzialny za niski poziom leptyny i związane z jej poziomem uczucie głodu. Zbyt krótki sen sprzyja też wydzielaniu greliny- hormonu głodu. Te właśnie hormony są m.in. odpowiedzialne za regulację naszego apetytu. Dodatkową motywacją do przestrzegania odpowiedniej długości snu powinien być fakt, że podczas snu spalamy energię – w trakcie 1 godziny snu spalamy 60-70 kcal, a więc przesypiając 8 godzin pozbywamy się średnio 500 kcal – tyle co w trakcie godzinnego treningu na siłowni.


Co zatem sprzyja prawidłowej regeneracji i odpowiedniej jakości i długości snu?

Melatonina. Melatonina to związek wytwarzany przez szyszynkę odpowiedzialny za jakość snu i jego długość, jest ona wytwarzana po zmroku. Melatonina jest syntetyzowana z tryptofanu- aminokwasu egzogennego( dostarczanego z pożywieniem), zatem na jakość snu ma wpływ również to co jemy.Jak zatem poprawić jakość snu?

Dietą! Przed snem warto zjeść lekki posiłek oparty na produktach białkowych( mięso drobiowe lub produkty mleczne) z dodatkiem pestek dyni, słonecznika, migdałów lub owoców tj. czereśnie, wiśnie, banany.


Świetnie sprawdzi się sałatka z piersią kurczaka, świeżymi warzywami i pestkami lub jogurt z w/w owocami, płatkami owsianymi i migdałami. Wymienione produkty spożywcze są bardzo dobrymi źródłami tryptofanu.

 

Pierwsza konsultacja bezpłatnie !
Umów się na wizytę
w swoim mieście!
Znajdź najbliższy gabinet

Jak działamy?

Skontaktuj się z naszym dietetykiem, który przygotuje dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy.
dietetyk pomaga
  • Umawiasz się na spotkanie
    lub konsultację online!
  • Analizujemy skład Twojego ciała pod kątem zawartości tkanki tłuszczowej czy nawodnienia organizmu
  • Dopasowujemy do Ciebie dietę
  • Opracowujemy plan diety
  • Razem analizujemy postępy
2023 © Projekt Zdrowie. Polskie Centra Dietetyczne. Wszelkie prawa zastrzeżone .