„Sen jest to skracanie sobie życia w tym celu, aby je wydłużyć”. Tadeusz Kotarbiński
To bardzo trafne stwierdzenie szczególnie w kontekście prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W dobie wszechobecnego braku czasu, przeciążenia obowiązkami, dążenia do doskonałości zapominamy jak ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest sen- bagatelizujemy potrzeby organizmu w tym zakresie, zaburzamy higienę jego funkcjonowania. W dążeniu do obecnego kanonu piękna jakim jest szczupła sylwetka sięgamy po bardzo różnorodne metody ( czasami drastyczne) mogące nas do niej przybliżyć- stosujemy niskokaloryczne diety i intensywny wysiłek fizyczny często kosztem odpoczynku i snu.
Dlaczego tak ważny jest sen?
Otóż to właśnie podczas snu w organizmie zachodzą procesy regeneracji. Odpowiednia ilość snu ma wpływ na kondycję organizmu, tempo przemiany materii, a także reguluje gospodarkę hormonalną. Podczas snu wydzielana jest leptyna ( hormon sytości) odpowiedzialna za apetyt, a więc jeśli sen jest odpowiednio długi to apetyt jest mniejszy, natomiast krótki sen jest odpowiedzialny za niski poziom leptyny i związane z jej poziomem uczucie głodu. Zbyt krótki sen sprzyja też wydzielaniu greliny- hormonu głodu. Te właśnie hormony są m.in. odpowiedzialne za regulację naszego apetytu. Dodatkową motywacją do przestrzegania odpowiedniej długości snu powinien być fakt, że podczas snu spalamy energię – w trakcie 1 godziny snu spalamy 60-70 kcal, a więc przesypiając 8 godzin pozbywamy się średnio 500 kcal – tyle co w trakcie godzinnego treningu na siłowni.
Co zatem sprzyja prawidłowej regeneracji i odpowiedniej jakości i długości snu?
Melatonina. Melatonina to związek wytwarzany przez szyszynkę odpowiedzialny za jakość snu i jego długość, jest ona wytwarzana po zmroku. Melatonina jest syntetyzowana z tryptofanu- aminokwasu egzogennego( dostarczanego z pożywieniem), zatem na jakość snu ma wpływ również to co jemy.
Jak zatem poprawić jakość snu?
Dietą! Przed snem warto zjeść lekki posiłek oparty na produktach białkowych( mięso drobiowe lub produkty mleczne) z dodatkiem pestek dyni, słonecznika, migdałów lub owoców tj. czereśnie, wiśnie, banany.
Świetnie sprawdzi się sałatka z piersią kurczaka, świeżymi warzywami i pestkami lub jogurt z w/w owocami, płatkami owsianymi i migdałami. Wymienione produkty spożywcze są bardzo dobrymi źródłami tryptofanu.